Jakie warzywa wysiewamy w szklarni w lutym?

24lut - by Dominator - 0 - In Ogród Rośliny

Własna szklarnia to sposób na świeże pomidory, ogórki, sałaty, bakłażany i co tylko sobie wymarzysz. Nie musisz chodzić do sklepu, bo w przydomowym ogródku czekają na Ciebie własnoręcznie posadzone i pielęgnowane skarby natury. Czy wiesz, że nawet w nieogrzewanym wnętrzu możesz zacząć wysiewać warzywa przed nastaniem ciepłych dni, czyli już od połowy lutego?

Jakie warzywa wysiewamy w szklarni w lutymZanim krzewy, kwiaty i drzewa na dobre obudzą się z zimowego snu wraz z pierwszymi promieniami słońca, Ty możesz rozpocząć prace w szklarni. Wysiewanie pierwszych własnych warzyw to wyjątkowy moment. Nie musisz czekać na nie aż do wiosny. Mimo że kalendarzowa zima jeszcze trwa, w Twojej szklarni właśnie teraz przyszedł odpowiedni czas na warzywa.

Dlaczego warto uprawiać warzywa w szklarni?

Własna szklarnia to możliwość zbioru soczystych pomidorów, ogórków czy papryki wygodniej i szybciej niż z gruntu. Jeśli chcesz hodować warzywa przez cały rok, pomyśl o szklarni ogrzewanej. Takie rozwiązanie to nie tylko ochrona jarzyn przed warunkami atmosferycznymi jak wiatr czy chłód, ale także możliwość kontroli temperatury we wnętrzu. Budowa szklarni ogrzewanej stanowi spory wydatek, ale i duże ułatwienie dla Ciebie jako ogrodnika. Warto o niej pomyśleć, jeżeli chcesz zawczasu sadzić warzywa ciepłolubne takie jak pomidory, papryka oraz bakłażan.

Kiedy rozpocząć wysiewanie warzyw?

Nie możesz doczekać się świeżych warzyw? Na szczęście nawet nieogrzewana szklarnia daje Ci możliwość wysiewania roślin odpornych na zimno od pięciu do sześciu tygodni wcześniej, czyli ponad miesiąc przed kalendarzową wiosną. Jeżeli dysponujesz nieogrzewaną szklarnią, jedyny warunek do spełnienia to dodatnia temperatura w lutym.

Warzywa, które możesz wysiać w tym miesiącu, to m.in.:

  • rzodkiewka,

  • cebula dymka na szczypior,

  • koper,

  • sałata,

  • rzepa liściowa.

W lutym masz również okazję przygotować rozsady – następnie wysiejesz z nich w szklarni pomidory, kapustę, kalafiory, paprykę i seler.

Ochrona warzyw w szklarni

Przydomowa szklarnia to miejsce, w którym panuje inny niż w pozostałej części Twojego ogrodu mikroklimat. Wyższa temperatura i wilgotność oraz brak wiatru sprzyjają uprawie warzyw ciepłolubnych, ale jednocześnie mogą tworzyć korzystne warunki do rozwoju szkodliwych dla roślin grzybów czy pleśni. Nawet mimo regularnego wietrzenia szklarni pośród pomidorów, zagonów pietruszki i marchwi lub ziół może pojawić się niechciany gość – mączniak prawdziwy. Opanujesz go w swojej szklarni z pomocą Ziemovit Siarkol Extra 80 WP. Środek ten nie tylko skutecznie zapobiega rozwojowi i rozprzestrzenianiu się grzyba, lecz także pozytywnie wpływa na wzrost oraz wygląd roślin dotkniętych mączniakiem. Nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo swoich warzyw – preparat jest przeznaczony do stosowania w uprawach ekologicznych.

Grunt do dobra ziemia do warzyw

Jeśli chcesz, żeby warzywa zdrowo rosły, oprócz nawożenia i nawadniania przynajmniej raz w roku wymieniaj ziemię. To ważne, ponieważ podłoże, na którym uprawiasz rośliny, szybko ubożeje i traci swoje właściwości. Jaka powinna być ziemia do warzyw? Odpowiednie okaże się podłoże wzbogacone o nawóz dostarczający młodym siewkom potrzebne składniki pokarmowe – np. ziemia do siewu i pikowania.

Leave a Reply