Zaplanuj swój ogród ozdobny jeszcze zimą!

27lut - by Dominator - 0 - In Inspiracje Ogród Rośliny

Zwiedzając ogrody botaniczne w Poznaniu czy Łazienki Królewskie w Warszawie, zapragnąłeś, by choć fragment pięknej roślinności znalazł się na Twojej działce? Nie musisz korzystać z usług projektantów ogrodów, by stworzyć przynajmniej część podobnej zielonej przestrzeni przy swoim domu. Zacznij planować już teraz, a efekty zobaczysz szybciej, niż myślisz. Zobacz, o czym pamiętać, organizując ogród ozdobny.

Postanowiłeś, że nie warto odkładać dłużej tej decyzji i że w końcu stworzysz własny ogród ozdobny przy domu? Pierwszy krok został zrobiony, gratulacje! Jednak przed Tobą jeszcze dużo pracy. Poznaj porady specjalistów Ziemovit.pl i dowiedz się, co należy zrobić, by dobrze zaplanować sobie pracę.

Zobacz także: Co z tego wyrośnie? Etapy sadzenia przydomowych roślin

Jak zaprojektować ogród ozdobny?

  1. Określenie funkcji

Na wstępie planowania ogrodu zwykle wyznacza się cele i oczekiwania wobec tej przestrzeni. W przypadku ogrodu ozdobnego najważniejsze są funkcje estetyczne, reprezentatywne. Taki wybór ma to do siebie, że wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na wybór i później pielęgnację roślin – więcej niż np. przy ogrodzie rekreacyjnym, gdzie dużą część miejsca przeznacza się na trawnik.

  1. Wybór roślin do ogrodu ozdobnego

Po określeniu funkcji swojej działki należy przejść do jednego z najważniejszych etapów. Teraz trzeba zdecydować, które gatunki roślin posadzisz w ogrodzie. Oczywiście zależą one od warunków panujących na działce – nasłonecznienia, ukształtowania powierzchni czy odczynu gleby. W przypadku pH ziemi zawsze można jednak wzbogacić naturalną glebę o podłoża do roślin kwaso- lub zasadolubnych.

Wśród roślin, które warto mieć na działce reprezentacyjnej, znajdują się niezwykle estetyczne gatunki takie jak:

  • drzewa iglaste – zimozielone gatunki, dobrze wyglądające przez cały rok; np. świerk biały nadający się na żywopłoty czy jodła kalifornijska, polecana do dużych ogrodów;

  • drzewa liściaste – wymagają więcej energii od drzew iglastych, zwłaszcza przy porządkowaniu ogrodu jesienią, ich wielobarwne liście urzekają jednak wielu działkowców. Można wybrać chociażby klon palmowy lub kwitnące dużymi różowymi kwiatami magnolie;

  • krzewy – wśród zimozielonych popularne są kolorowe rododendrony lub pierisy, a wśród tracących liście – azalie i berberysy;

  • rośliny kwitnące – np. różowe hortensje, przebiśniegi lubiące zasadową glebę, fioletowe i pomarańczowe krokusy, wysokie hiacynty i żółte forsycje.

  1. W zgodzie z naturą – wybierz rozmieszczenie roślin

Wybierając gatunki, trzeba dokładnie sprawdzić lub zapytać sprzedawcę, czy rośliny mogą rosnąć w pobliżu siebie. Nie można pozwolić na to, by wybrane odmiany odbierały sobie składniki odżywcze. Na przykład należy unikać zestawienia:

  • bazylii z majerankiem,

  • róż z lawendą,

  • jabłoni i brzoskwini.

Na róże dobrze wpływa natomiast czosnek i cebula, a obok agrestu sprawdzą się pomidory. Zapach warzyw odstrasza szkodniki owocującego krzewu.

  1. Z dala od środka, czyli wybierz strefy działki

Pamiętaj, że projektując ogród, należy omijać sam środek działki. Jeśli wypełnisz tę część terenu, ogród będzie wydawał się przepełniony.

Warto kierować się także zasadą: „Im dalej od środka ogrodu, tym wyższa roślinność”. W centralnej części działki możesz założyć trawnik, posadzić lub posiać rośliny jednoroczne i byliny. Dalej od centrum powinny znajdować się średniej wysokości rośliny i krzewy, a na obrzeżach – drzewa.

Pamiętając o wspomnianych wskazówkach, zacznij projektowanie swojego ogrodu. Jeśli potrzebujesz pomocy, wykorzystaj wizualizacje dostępne w aplikacji marki Ziemovit – Wirtualny Ogród. Zobacz, jak to zrobić w 4 prostych krokach.

  1. Wyznacz teren

Najpierw wypełnij formularz i zaloguj się na stronę Wirtualny Ogród. Nadaj swojemu terenowi nazwę np. „Ogród Tomka”. Później określ rozmiar działki oraz rodzaj gleby – nie musisz znać nazwy – wystarczy, że wybierzesz jedną z dostępnych opcji.

  1. Zaznacz formę zabudowań

Przenieś warunki ogrodowe Twojej działki do wirtualnego ogrodu. Podwójnym kliknięciem lub przeciągnięciem danego elementu możesz zmieniać zacienienie terenu, określić, gdzie znajduje się budynek, ścieżka lub staw.

  1. Określ roślinność

Wybierz interesujące Cię drzewa, krzewy i kwiaty. W zakładce „Wszystkie kategorie” znajdziesz rodzaje roślin, a po jej kliknięciu zobaczysz różne gatunki z danej kategorii. Możesz także przeczytać porady dotyczące zakładania ogrodu przygotowane przez specjalistów marki Ziemovit.

Z taką wizualizacją z pewnością łatwiej będzie Ci określić, jak chcesz, by wyglądał Twój ogród ozdobny. Skorzystaj z tej bezpłatnej możliwości i zaplanuj działania już teraz.

Leave a Reply